Turism subacvatic: nu este altă cale decât în jos!
Publicat pe 03.08.2012 la 13:11 Actualizat pe 03.08.2012 la 13:13

turism subacvatic
Richard Branson şi James Cameron fac scufundări la mare adâncime în ocean, milionarii cumpără submarine luxoase pe care le ţin pe puntea yachturilor; toate acestea ne arată interesul crescut pentru turismul subacvatic, ce alimentează proiectele îndrăzneţe.
“Oamenii au fost întotdeauna fascinaţi de ceea ce este sub apă”, spune Bruce Jones, preşedintele Triton şi U.S. Submarines Inc., care construiesc ceea ce se vrea a fi prima aşezare subacvatică din Fiji.
Anunţul făcut în luna mai a fost că şi Dubai-ul construieşte un hotel subacvatic, Water Discus.
Cursa pentru ridicarea primului hotel subacvatic de cinci stele ia amploare.
Hotelul din Dubai va avea între 21 de camere şi se va afla la 30 de sub nivelul apei, într-un disc gigant. Un disc ce se va afla deasupra apei şi va fi destinat activităţilor recreative – spa, grădină, piscină. Alte discuri vor găzdui un heliport şi un centru de scufundări, poduri de urgenţă, cu scări ce vor conduce de la un nivel la celălalt, făcând complexul să arate asemenea unei nave spaţiale.
Întregul hotel va putea fi ridicat din apă în eventualitatea unei evacuări ori pentru reparaţii – şi dacă turiştii vor vrea să meargă în altă parte decât în sudul Dubai-ului, hotelul va putea fi tractat fără probleme.
Iniţial Dubai-ul planifica să construiască o staţiune subacvatică de 300 de milioane de dolari cu 250 de camere. Proiectul a căzut din cauza crizei. Această construcţie va costa între 50 şi 120 de milioane de dolari. Şi este doar prima din multe altele planificate în regiune.
Jones crede că oricum acest resort subacvatic va fi ridicat– în următorii doi ani, av fi primul şi va fi cel mai bun.
Resortul Poseidon din Fiji, a fost ţinut pe loc din cauza problemelor financiare şi a loviturii de stat care a avut loc. Va avea 24 de camere subacvatice, dar şi camere deasupra apei şi locaţii pe plajă.
Pentru 15.000 de dolari de persoană vei putea petrece o săptămână în orice tip de cameră, vei putea lua lecţii de pilotaj în mini-submarine şi un majordon personal te va muta dintr-o cameră în alta. Staţiunea va avea şi ea spa, lecţii de scuba, 7 baruri, 6 restaurante (unul sub apă, desigur) şi un teren de golf.
În ciuda acestui preţ piperat, 120.000 de oameni vor să fie informaţi în momentul încare această staţiune se va deschide. Cu doar 7.400 de locuri pe an, constructorii se aşteaptă ca locaţia să fie deja rezervată pentru următorii 4 ani.
Dacă ai deja banii şi vrei să eviţi lista de aşteptare, îţi poţi cumpăra o casă subacvatică, deoarece compania este deja în plină dezvoltare un proiect rezidenţial subacvatic în Orientul Mijlociu.
Triton Multimedia filmează şi dezvoltă un reality-show despre afacerile cu submarine, culminând cu o scufundare pe fundul Gropii Marianelor.
Submarinele sunt forţa motrice a creşterii turismului subacvatic. În 1986 exista doar un submarin turistic. Astăzi sunt 40. Aceste maşini întâlnite adesea pe insulele tropicale, iau pasageri în scufundări de o oră pentru 95 de dolari de persoană.
Însă cei foarte bogaţi nu îşi doresc să împartă experienţa alături de oamenii de rând. Afacerea cu submarine private destinate milionarilor, ca vase independente andocate pe insule private şi mini-submarine care să stea chiar pe puntea yacht-urilor înfloreşte de la o zi la alta. Aceste submarine vor fi vândute cu preţuri cuprinse între 1 şi 3milioane de dolari clienţilor bogaţi. Ori dacă îşi doresc pot achiziţiona un yacht submersibil la 60 de milioane de dolari.
Însă concurenţa vine cu oferte mai rezonabile de doar 250 de milioane de dolari bucata.
Dacă nu îţi poţi permite propriul submarin şi nici un concediu în staţiunea subacvatică, ofertele mai ieftine de divertisment subacvatic abundă.
Jules Undersea Lodge din Key Lago, Florida, este locaţia în care oaspeţii pot fce scufundări la 7 metri sub apă pentru a găsi intrarea. Ori poţi lua masa sub apă la Anantara Kihavah Villas sau la Undersea Restaurant, ambele în Maldive.